Rządowy program Mieszkanie dla Młodych powstał po to, aby ułatwić młodym ludziom zakup ich pierwszego mieszkania. Dofinansowanie, które stanowi dopłatę do wkładu własnego ma na celu zaspokoić całościowo bądź w części wymagany udział środków własnych przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Zgodnie z art. 4. Ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, beneficjentem powyższego programu może być osoba, która m.in. do dnia nabycia lokalu mieszalnego nie była i nie jest właścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego lub innego lokalu mieszkalnego; osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, ani właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.
A co w przypadku, gdy potencjalny nabywca posiada nieruchomość otrzymaną w drodze spadku lub darowizny? Wówczas, o ile nie jest to działka rolna czy budowlana, zgodnie ze wspomnianą ustawą niemożliwe jest skorzystanie z programu, bowiem niespełnione zostają założenia programu. Wyjątek stanowi sytuacja, w której osoba wnioskująca jest właścicielem nieruchomości nie w 100%, np. posiada mieszkanie/dom w udziale ½. W tym przypadku część ułamkowa nieruchomości nie zaspokaja w pełni potrzeb mieszkaniowych nabywcy, w związku z czym może on przystąpić do programu MDM. Odstępstwem od tego zapisu jest również sytuacja, w której osoby ubiegające się o kredyt posiadają co najmniej troje dzieci, wtedy zapis dotyczący posiadania lokalu mieszkalnego również nie ma zastosowania.
Korzystając z dofinansowania należy jednak pamiętać, iż w ciągu 5 lat od dnia zawarcia umowy ustanowienia lub przeniesienia własności mieszkania nabywca nie może dokonać zbycia prawa własności lub współwłasności tego mieszkania; wynająć lub użyczyć nabytego mieszkania innej osobie; dokonać zmiany sposobu użytkowania tego mieszkania w sposób uniemożliwiający zaspokajanie własnych potrzeb mieszkaniowych; uzyskać prawo własności lub współwłasności innego lokalu mieszkalnego, budynku mieszkalnego czy też spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego w całości lub w części – wówczas będzie on musiał zwrócić część dofinansowania. Kwotę tę wylicza się na podstawie wysokości przyznanego wsparcia i ilorazu liczby 60 oraz ilości pełnych miesięcy, które pozostały do zakończenia 5-letniego okresu obowiązywania.
Wyjątkiem od tej reguły, zgodnie z art. 14 wymienionej ustawy, jest uzyskanie tych praw w drodze spadku. W takiej sytuacji otrzymane dofinansowanie nie podlega zwrotowi.
Jeżeli natomiast po skorzystaniu z programu MDM staniemy się właścicielami nieruchomości w drodze darowizny, trzeba będzie zwrócić część dofinansowania, ustaloną według opisanych zasad.